zabieg

Na czym polega elektroterapia?

Zabieg elektroterapii można przeprowadzić w niejednym gabinecie fizjoterapii, gdyż jest on dedykowany osobom, które doznały urazów, mają zaleconą rehabilitację lub też cierpią na schorzenia powodujące rozmaite dolegliwości bólowe. Jak sama nazwa wskazuje, elektroterapia ma wiele wspólnego z prądem, gdyż tak naprawdę oznacza działanie odpowiednio dobranego prądu stałego lub zmiennego, a także impulsowego na tkanki. Rodzaj i charakter prądu musi być odpowiednio dobrany do konkretnych dolegliwości, na jakie uskarża się pacjent. Pozornie mogłoby się wydawać, że taka terapia nie należy do bezpiecznych, a jej stosowanie jest ryzykowne. Nie jest to jednak prawda i nie trzeba się w ogóle obawiać takich zabiegów. Oczywiście, są one całkowicie bezbolesne. Co istotne, dodatkowo, nie dość, że są wyjątkowo bezpieczne to jeszcze charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością w leczeniu posiadanych dolegliwości. Dlaczego warto zainteresować się takim zabiegiem?

Zalety stosowania terapii prądem

Główną zaletą jest zmniejszanie pojawiających się dolegliwości bólowych. Leczenie prądem pozwala także zmniejszać występowanie stanów zapalnych w organizmie. Dzięki pobudzeniu tkanek, komórki są lepiej odżywione i poprawia się ukrwienie. Aplikowanie prądu odbywa się poprzez przyłożenie do ciała pacjenta specjalnych elektrod. Terapia ta będzie odpowiednia u pacjentów skarżących się na nerwobóle, u chorych na osteoporozę, rwę kulszową, a także u tych, którzy posiadają zwyrodnienia stawów i rozmaite dyskopatie. Elektroterapia może też zostać zalecona jako rehabilitacja po wypadku, gdyż przyspiesza gojenie się tkanek, a tym samym cały proces zdrowienia. Będzie dobrą terapią zaradczą przy zapaleniu tkanek miękkich, a nawet zaleca się ją przy nawracających, uporczywych bólach głowy oraz migrenach.

Różne rodzaje elektroterapii

Charakter prądu oraz jego natężenie dobiera się pod kątem posiadanych przez pacjenta dolegliwości. Dlatego też w obrębie elektroterapii wyróżniamy zabiegi prądem interferencyjnym, prądem diadynamicznym, prądem TENS, prądem Kotza oraz EMS. Bardzo charakterystyczny jest też zabieg jonoforezy, galwanizacji, tonolizy czy też zabieg prądem Taberta. Zabiegi wykonywane są z użyciem specjalistycznego aparatu emitującego prąd o określonych parametrach. Ze względu na tak dużą różnorodność w obrębie terapii prądem, ciężko wskazać konkretny czas takiego zabiegu- jest on uzależniony od konkretnej techniki. Zabiegi powinny być wykonywane pod okiem doświadczonego lekarza fizjoterapeuty i najlepiej aby były zlecone lub zaopiniowane przez odpowiedniego lekarza.

Kiedy nie będziemy mogli skorzystać z takiego zabiegu, czyli o możliwych przeciwwskazaniach

Pomimo tego, że jest to zabieg bardzo bezpieczny, niektóre osoby nie będą mogły wziąć w nim udziału ze względu na występujące przeciwwskazania. Jednym z nich jest posiadanie takich urządzeń jak rozrusznik serca lub też posiadanie endoprotez, czyli elementów, które mogą oddziaływać na aplikowany prąd. Zabiegów elektroterapii nie przeprowadza się też w sytuacji, kiedy pojawiają się zaburzenia czucia lub też kiedy mamy do czynienia z rozległymi uszkodzeniami skóry oraz stanem zapalnym. Z zabiegu nie powinny też korzystać panie spodziewające się dziecka.

Więcej informacji o zabiegu: https://iclb.pl/zabiegi/elektroterapia/