Kiedy nie powinniśmy korzystać z rentgena zębów? Lekarskie przeciwskazania

Mogłoby się wydawać, że rentgen zębów, zwany również rentgenem stomatologicznym to standardowy element diagnostyki, pozostający bez większego wpływu na nasze zdrowie. Podobnie zresztą jak w przypadku innych rodzajów zdjęć rentgenowskich, znajdujących przecież szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie. I choć współczesny rentgen jest praktycznie nieszkodliwy dla naszego zdrowia, dzięki znacząco unowocześnionej technologii, to nie pozostaje on bez wpływ na nie. Dlatego też specjaliści radzą kiedy go unikać, a kiedy może być bez problemów wykonany. Zapraszamy do zapoznania się z naszym małym informatorem, wszystkich tych którzy w najbliższym czasie mają wykonać rentgen zębów lub inny jego rodzaj. 

Szkodliwość rentegna zębów, a częstotliwość robienia zdjęć

 

Jak już wspominaliśmy sam rentgen zębów i każdy inny, ma bardzo niewielki, a wręcz minimalny szkodliwy wpływ na zdrowie, czy to dzieci, czy osób dorosłych. Głównym czynnikiem, który może nam zaszkodzić nie jest sam rentgen stomatologiczny, ale częstotliwość jego wykonywania, która może kumulować promieniowanie, tym samym wyrządzając szkodę naszemu organizmowi. Specjaliści doradzają, że najłatwiej uniknąć takiego ryzyka wykonując zdjęcia z przerwami, najlepiej co najmniej dwutygodniowymi. Rentgen wykonywany z taką bezpieczną częstotliwością nie wyrządzi nam absolutnie żadnej szkody.

Rentgen stomatologiczny, a ciąża

 

Inaczej ma się sprawa z kobietami w ciąży, lub tymi który chcą starać się o dziecko. W przypadku pierwszych wykonywanie zdjęć jest kategorycznie zabronione (nawet jeśli chodzi o rentgen zębów). W czasie badań prenatalny i w późniejszym okresie, stosuje się alternatywne metody „wglądu” w organizm kobiety – takie które nie pozostawiają w nim nawet najdrobniejszych ilość szkodliwych substancji, tak jak to ma miejsce w przypadku rentgena. Rentgen wykonuje się bardzo rzadko, w wypadkach gdy nie jest możliwe przesunięcie jego wykonania na termin po porodzie. W czasie jego przeprowadzania stosowane są specjalne osłony chroniące płód przed promieniowaniem, należy go jednak unikać za wszelką możliwą cenę.

Bezpieczne narzędzie

 

Choć w dzisiejszych czasach opracowywane są różne alternatywne metody wykonywania prześwietleń (w tym również rentgena zębów) to promienie rentgenowskie wciąż pozostają jednym z najbardziej użytecznych i najbezpieczniejszych narzędzi w diagnostyce. Jeśli tylko będziemy się nimi rozważnie posługiwać, zupełnie nie musimy bać się o zdrowie swoje, czy naszych dzieci.