ciąża

Jakie witaminy w ciąży?

Witaminy i minerały dedykowane kobietom w ciąży

Wiele mówi się o tym, że będąc w ciąży trzeba dbać o siebie w szczególny sposób. Jest to także związane z naszą dietą, tym jak komponujemy poszczególne jej składniki i jakich witamin i minerałów nam one dostarczają. Dawniej mówiło się, że będąc w ciąży należy jeść za dwoje- powiedzenie to ma swoje uzasadnienie w kontekście ilości przyswajanych witamin czy minerałów, ale nie w kontekście pochłanianych ilości jedzenia, które prowadzą do zbytniego przyrostu wagi. Chodzi więc o to, aby jeść więcej, ale tych produktów, które są zdrowe i które pozwolą nam uzupełnić braki witamin. Wobec tego, jakie witaminy w ciąży trzeba koniecznie przyjmować? Jakie substancje są naprawdę bardzo ważne dla rozwoju dziecka?

Suplementacja kwasu foliowego

Tak naprawdę, już w momencie, kiedy podejmiemy decyzję o tym, że chcemy starać się o dziecko, powinnyśmy zacząć dbać o siebie, a także pomyśleć o regularnym przyjmowaniu kwasu foliowego. Substancja ta bowiem jest szczególnie ważna na samym początku ciąży, gdyż jest niezbędna do tego, aby u dziecka mogła wykształcić się cewa nerwowa, a co za tym idzie- aby mózg dziecka zaczął się prawidłowo rozwijać. Pamiętajmy, że samo wzbogacenie diety o produkty, które zawierają w sobie kwas foliowy może nie wystarczyć, gdyż szacuje się, że pozwala to na pokrycie około 50% dziennego zapotrzebowania na tę substancję. Dlatego też kobiety będące w ciąży, ale i chcące zajść w ciążę powinny przyjmować tę substancję w dawce od 0,4 do 1 mg dziennie.

Żelazo

To właśnie dzięki odpowiedniemu poziomowi żelaza we krwi możemy opierać się zmęczeniu, a zwykłe wejście na schody nie będzie dla nas górską wspinaczką. Warto jednak wiedzieć, że to nie wszystko. W połowie ciąży rozwijające się dziecko wchodzi w taki etap, kiedy to gwałtownie zwiększa się jego zapotrzebowanie właśnie na żelazo. Często zdarza się, że dzieje się to gwałtownie, a panie spodziewające się dziecka wpadają w anemię, czują się ciągle zmęczone i ospałe, a także narzekają na brak energii. Z tego względu wielu lekarzy rekomenduje suplementację żelaza już od początku ciąży, aby być przygotowanym na ten moment, kiedy dziecko będzie potrzebowało więcej właśnie tego pierwiastka.

Kwasy DHA

Kwasy tłuszczowe DHA mają ogromne znaczenie na etapie rozwoju układu nerwowego dziecka- budują one podstawowe tkanki tego układu, a więc warunkują jego sprawne funkcjonowanie. Kwasy DHA wpływają nie tylko na proces budowania układu nerwowego, ale pełnią też istotną funkcję na dalszych etapach- wtedy, kiedy kształtuje się psychika dziecka, funkcje poznawcze oraz motoryczne. Jest to również główny budulec siatkówki ludzkiego oka, a więc DHA wpływa także na rozwój wzroku dziecka. Dodatkowo, dzięki suplementacji DHA możemy mniej obawiać się o niewłaściwą masę urodzeniową dziecka. Kwasy te zmniejszają także ryzyko występowania porodu przedwczesnego- ze względu na tak wiele funkcji bardzo często znajdziemy je w gotowych mieszankach z witaminami, które są dedykowane kobietom w ciąży.